پایان هفتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران

اختتامیه هفتمین همایش 10 روز با عکاسان ایران با حضور عکاسان و مدیران هنری عصر جمعه 23 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی هفتمین همایش 10 روز با عکاسان ایران، در این مراسم از سه عکاس زنده یاد شاهرخ حاتمی، هادی شفاییه و عباس عطار تجلیل شد و فیلم های کوتاهی درباره این عکاسان پخش شد.
مجید ناگهی؛ دبیر هفتمین همایش 10 روز با عکاسان ایران در این مراسم گفت: هفتمین دوره 10 روز با عکاسان در زمانی حرکت رسمی خود را آغاز کرد که فرصتی قریب به 40 روز تا شروع برنامه بیشتر نبود. مشکلات مالی و تامین منابع اصلی آن، فرصت بسیار محدود و انتظار روانی حاکم بر این دوره مبنی بر بهبود بخشیدن به نوع روابط با جامعه عکاسی و ایجاد تنوع در طراحی برنامه ها؛ مجموعه ای از کار و دشواری های مضاعف را برای دبیرخانه 10 روز با عکاسان به همراه داشت. محدودیت اعتبار تعیین شده که حداکثر بودجه ای را برابر با دوره ی گذشته مقدور می کردآنچنان برنامه ها و طراحی های مربوطه را تحت تاثیر قرار داد که امکان کمترین انعطاف و مانور را برایمان میسر می کرد.
ناگهی افزود: از طرفی فرصت چهل روزه، امکان پرداختن عمیق به مباحث و موضوعات علمی را مقدور نمی کرد، اما می بایست چراغ را روشن نگه می داشتیم. تعهد من به انجمن عکاسان ایران، بازگرداندن امانت واگذار شده در پایان برنامه در جایگاهی بالاتر از قبل بود که امیدوارم رخ داده باشد. شرح آنچه در این ده روز گذشت تا حد مقدور در انعکاس اخبار ما آمد اما چند مورد را لازم می دانم در این فرصت ذکر کنم.
ناگهی در ادامه گفت: تشکیل دبیرخانه و طراحی سیستم مدیریت پروژه متناسب با آیین نامه اجرایی 10 روز با عکاسان. پروژه وسیع و چند وجهی 10 روز با عکاسان نیاز به طراحی سیستمی داشت که با استفاده از آن کمترین اتلاف وقت و انرژی را در آن داشته باشیم و بتوان وضعیت پیشرفت کار را بواسطه آن کنترل کرد. تعیین رویکرد «چهره ایران» در ادامه رویکرد دوره ششم و براساس سیاست های اتخاد شده به شکل کلان در کمیته ی علمی انجمن صورت گرفت و سعی شد برای جبران زمان های از دست رفته به این ترتیب میانبری در مسیر اقدامات شورای علمی بزند. شورای علمی 10 روز علیرغم فرصت کم، با وسواس و دقت به بررسی طرح ها و ایده های انجمن ها و افراد پرداخت و متناسب با رویکرد تعیین شده برای این دوره «چهره ایران» به رعایت حدود علمی پیشنهادات و طراحی جلسات متناسب اهتمام کرد.
دبیر این دوره 10 روز با عکاسان ایران گفت: تشکیل شورای هنریِ تاییدِ آثارِ نمایشگاهی، که جمع غالب آن از عکاسان مستقل و خارج از انجمن ها شکل گرفت، تلاش کرد تا حد امکان چهره ی مستقل همایش 10 روز با عکاسان در مواجهه با انجمن ها را حفظ کند.
ناگهی افزود: طراحی برنامه هایی که در آنها بتوان مواجهه بیشتری از ایده ها و نگرش های عکاسانه را عرضه کرد. در این خصوص دو کار انجام شد: اول اصلاح برنامه نگاه شخصی با فرصت هایی پیرامون آن ایجاد شد تا بحث و گفت و گو شود و دیگر طراحی برنامه ی جدیدی با عنوان «در جستجوی راهی نو» که باید حمایت شود تا به بار بنشیند. برنامه ای که با طرح سخنرانی های کوتاه 20 دقیقه ای به ایده ها و نکات الهام بخش در حوزه ی عکاسی می پرداخت. راه اندازی بخش دانشگاهی به عنوان جریان مهم و تاثیر گذار در آینده از اقداماتی است که باید با حمایت به رشد و بالندگی برسد. رودررویی دانش آموختگان عکاسی در عرصه های حرفه ای و دریافت بازخوردهای مخاطبان در فرصت های نمایشگاهی و طرح پایان نامه های منتخب امکان رشد جریان مبارکی را رقم زد که می بایست پیگیری شده و به بار بنشیند.
ناگهی ادامه داد: چرخه ورود نیروهای با انگیزه و موثر و ارتقای توانایی و ایجاد استانداردهای بالاتر از جمله نیازهای اجرایی این همایش است. به این منظور طراحی سامانه داوطلبان برای مشارکت در امور اجرایی در سایت 10 روز را از ابتدا در دستور کار قرار دادیم که حاصلش دستیابی به جمعی زیادی از جوانان علاقه مند و پرتوان شد که می باید در فرصت های بعدی به این جمع اضافه شده و انجمن عکاسان ایران را از نگرانی های اجرایی فارغ کند. طراحی و ایجاد پادکست های رادیویی برنامه دیگری است که فرصتی بهتر را برای انعکاس جریانات فکری و در 10 روز و ارتباط عمیقتر با مخاطب را فراهم آورد. دستاوردی که انجمن عکاسان ایران می تواند از آن در طول سال برای ارتباط با مخاطبان خود از آن بهره ببرد.
ناگهی در ادامه گفت: چارچوب های شکل گرفته برای برنامه های 10 روز و مسیر توسعه کمی آن که در هر دوره به گونه ای رخ می دهد؛ امروز به جایی رسیده که هر تیم اجرایی را با چالش های سخت روبرو می کند. این مسیر و ادامه دادن به وضعیت بلاتکلیف که در اغلب حوزه های تصمیم گیری امکان را از دبیر سلب می کند جریان و سوی برنامه ها را از اثربخشی خارج می کند. مجموعه ای از انتظارات و محدودیت ها در کنار هم میزان بهره مندی و پرداختن به کیفیت مباحث علمی را بسیار تنزل داده است. این مهم به عنوان یک چالش به عرض هیات مدیره انجمن عکاسان ایران رسیده است و انتظار اتخاذ تصمیمات جدی در مسیر سیاستگذاری های دوره های آتی دارم.
در این مراسم با حضور سیف الله صمدیان؛ رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران و مجید ناگهی؛ دبیر هفتمین همایش 10 روز با عکاسان ایران از حامیان این دوره 10 روز با عکاسان قدردانی شد.
در این بخش از هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی، مجید رجبی معمار؛ مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، مجید مسچی؛ مدیر موسسه سینما شهر، عباس اسدی؛ مدیر شرکت سامان، سازمان زیباسازی شهرداری تهران و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر برای حمایت از این دوره 10 روز با عکاسان ایران با اهدای لوح قدردانی شد.
سیف الله صمدیان؛ رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران در این مراسم گفت: امیدواریم هیات مدیره فعلی یا هیات مدیره دیگری که برای انجمن عکاسان ایران انتخاب می شود برای هشتمین دوره 10 روز با عکاسان برنامه ریزی مناسبی انجام دهد.
صمدیان افزود: هر انجمن تخصصی عکاسی در طول سال فعالیت تخصصصی خود را داشته باشد و استقلال کاری خود را به روزتر و بهروزتر کند و انجمن عکاسان ایران نیز روش های جدید خود را برای 10 روز با عکاسان ایران دنبال کند. ایجاد دبیرخانه دائمی 10 روز با عکاسان از برنامه های انجمن است و فعالیت دبیرخانه این همایش ادامه دارد تا با برگزاری مجمعه عمومی انجمن عکاسان ایران و انتخاب هیات مدیره، دبیر هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران از چند ماه قبل معرفی شود.
رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران در ادامه با قدردانی از اداره کل هنرهای تجسمی گفت: اداره کل هنرهای تجسمی و معاونت امور هنری از 10 روز با عکاسان حمایت کردند و با رویکرد و انگیزه ای که در آنها دیده می شود در آینده نیز برنامه ها را به هنرمندان و انجمن ها می سپارند. دولت وظیفه حمایت و نظارت را دارد و برگزاری و اجرای برنامه ها را هنرمندان و تشکل ها انجام می دهند.
در ادامه مراسم با حضور هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی، سیف الله صمدیان؛ رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران و مجید ناگهی؛ دبیر هفتمین همایش 10 روز با عکاسان ایران از انجمن های تخصصی عکاسی تقدیر شد. در این بخش از انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران، انجمن عکاسان سینمای ایران، انجمن عکاسان خانه تئاتر، انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران و انجمن عکاسی میراث فرهنگی با اهدای لوح قدردانی شد.
هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی در این مراسم گفت: در 25 سال گذشته بازار هنر سعی کرده است خود را تحمیل کند و در ایران نیز باید به بازار هنر فکر کرد، اما نمی توان به بازار هنر فکر کرد و پیش از آن به دنیای هنر و کیفیت و ارزش هنر فکر نکرد.
مظفری ادامه داد: در سال 2017 اکسپوی چین 1/7 میلیارد دلار ارزش و گردش مالی داشته است در حالی که اقبال دنیا به هنر چین و ظرفیت آن 14 میلیارد دلار است، اما این باور که دنیای هنر بسیار مهمتر از بازار هنر است، باعث شده که فقط به بازار هنر توجه نشود و کیفیت هنر نیز مورد توجه باشد و این رویداد را با دقت و برنامه ریزی انجام می دهند.
مدیرکل هنرهای تجسمی در ادامه گفت: شایعه ای وجود داشت که اداره کل هنرهای تجسمی با دوسالانه ها و رویدادهای انجمن های تجسمی مخالف است که واقعیت ندارد و تمام انجمن ها رویدادهای خود را دارند و قرار نیست کسی به جای انجمن ها فکر کند و تصمیم بگیرد، انجمن ها ظرفیت ها و ویژگی های خودشان را دارند.
مظفری در پایان گفت: فارغ از شعار گروه متخصصانی که می توانند برای عکاسی برنامه ریزی کنند و تصمیم بگیرند انجمن عکاسان ایران است.
در این مراسم فیلم های کوتاهی درباره گزارش روند اجرا و برنامه های 10 روز با عکاسان ایران پخش شد.
در پایان مراسم افشین شاهرودی با قرائت متنی از تعدادی از افراد و نهادهایی که برای توسعه عکاسی تلاش کرده اند، سپاسگزاری و قدردانی کرد:
جایی که امروز قرار داریم بر بلندای تلاش ها و کوشش های افراد زیادی استوار است. کسانی که عمر و آبروی خودرا صرف عکس و عکاسی کرده و میکنند. آنها پله های صعود ما را ساخته اند. ما موظفیم که به هر طریق ممکن از کوشش ها و زحمات آنها قدردانی و سپاسگزاری کنیم. آنچه امروز در اختیار ماست گنج گرانبهایی است که هر بخش از آن را کسی اندوخته است .ما نیز باید از داشته های خود به آن افزوده و امانت دارانه به دیگران تحویل دهیم. اینگونه است که عکاسی اعتلا خواهد یافت.
در ادامه این متن آمده است: دبیر هفتمین دوره همایش «ده روز با عکاسان ایران» وظیفه خود می داند که در این راستا یاد کند و سپاسگزار باشد از:
زنده یاد ابراهیم هاشمی بخاطر تلاش های پیگیرانه ای که در اوایل دهه 60 جهت تشکیل یک انجمن فراگیر عکاسی در ایران انجام داد. آن تلاش ها در آن زمان به بار ننشست اما زمینه هایی را برای کوشش های دیگران در سالهای بعد فراهم ساخت. او به همراه تنی چند از دوستداران عکاسی در سال 1338 نخستین انجمن رسمی عکاسی در ایران را با نام «انجمن عکاسی آبادان» در شرکت نفت آبادان تاسیس کرد که تا سال 1358 و آغاز جنگ به فعالیت مشغول بود.
زنده یاد بهمن جلالی عکاس و آموزگار راستینی که بیش از نیم قرن در دو زمینه عکاسی مستند اجتماعی و عکاسی هنری کار کرد و در مقام معلم نسل نواندیشی را در کنار خود پرورش داد.
حسین چنعانی بخاطر تلاش های بی وقفه خود طی سالهای متمادی برای انجام پژوهش ها و تحقیقات ارزشمند و جمع آوری، طبقه بندی و نگهداری اطلاعات تاریخی عکاسی از گذشته تا امروز. اطلاعاتی که منبع پژوهشی ارزشمندی برای آیندگان به شمار می رود.
گروه سخت کوش انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و شخص سید عباس میرهاشمی که با تاسیس این انجمن، و اقدام به موقع پیگیرانه به جمع آوری ، طبقه بندی، نگهداری وانتشار عکس های نادیده این دو رویداد بزرگ تاریخ معاصر ایران پرداخت. بسیاری از آن عکس ها توسط عکاسان غیر حرفه ای، مردم و رزمندگان حاضر در جبهه ها گرفته شده و از دید عموم پنهان مانده بود. بدین ترتیب از روند رو به نابودی بخش مهمی از حافظه ی تصویری تاریخ معاصر ایران که با تغییر نسل دیری نمی پایید جلوگیری شد.
احمد ناطقی موسس خانه عکاسان ایران که در سالهای دهه ی 70 نخستین گالری دائمی برای برگزاری نمایشگاه های عکس را در آنجا سامان داد و با برگزاری هفت دوره جشنواره عکس کودک و نوجوان سوره ابتدا در سطح ملی و سپس بین المللی، نخستین رویداد گروهی عکاسی را در ایران مطابق با معیارها و استانداردهای جهانی سازماندهی و اجرا کرد.
مریم زندی بخاطر عکاسی هدفمند و پیگیرانه برای اولین بار، از چهره های فرهنگ و هنر که در قالب چند کتاب تحت عنوان «چهره ها» منتشر شد و باعث گردید اهالی فکر و فرهنگ با عکس و عکاسی بعنوان یک مقوله مهم فرهنگی رابطه ی نزدیک تری برقرار نمایند.
خانه هنرمندان ایران بخاطر فرصتی که در اختیار جامعه عکاسی قرار داده است تا عکاسان بتوانند سالی ده روز در یک فضای سازنده ی هنری گردهم آمده ودستاوردهای خودرا در قالب همایش «ده روز با عکاسان» با یگدیگر به اشتراک بگذارند.
در پایان این متن آمده است: هستند بسیارشایستگان دیگری که به انحا مختلف به اعتلای عکاسی ایران کمک کرده اند. امیدواریم بتوانیم در ادامه این راه در هر موقعیت مناسب از کسانی که منشا تاثیرات و تغییرات سازنده در عکاسی ایران شده اند بنحوی شایسته قدردانی کنیم.

روابط عمومی
تاریخ خبر: 1397/09/24